„Земеделските стопани да обмислят внимателно от какво имат нужда при кандидатстването по различните програми за подпомагане, да прецизират това, което ще им даде добавена стойност и да подходят максимално реалистично, съобразено финансовите им възможности“- Това важно разяснение направи в ефира на Дарик Югоизток управителят на „Гебо консултинг“ Георги Стоянов. В рубриката „Събеседникът на Дарик“ той коментира решението на Комитета по наблюдение на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. да бъдат отворени приеми с предимство по инвестиционните мерки и по мерките заподпомагане на млади фермери и малки стопанства, а именно: Подмерките 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“.
Г-н Стоянов, Как тези мерки ще подпомогнат конкретно стопаните?
Тези мерки, сами по себе си, в настоящата ситуация – в условията на COVID-19 и последствията върху земеделския сектор и върху селските райони на страната, са един много навременен инструмент за подпомагане на земеделието. Защото, знаете, икономиката ни изпитва затруднения. В този смисъл – действията на Земеделското министерство са адекватна подкрепа за стопаните. Тези мерки обхващат голяма част от земеделските стопани. Особено подмерките: 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“. Те са едни от най-атрактивните и обхващат най-широк набор от дейности. Така много земеделски стопани и инвестиции в сектора могат да бъдат подпомогнати.
Какви, например, ще бъдат тези дейности?
Те могат да бъдат много разнородни. Но това, което се предвижда в тези приеми, е да отпадне подходът, който ограничаваше изпълнението на тези проекти единствено и само в селските райони
Сега ще се даде ли приоритет на другите агломерации?
Да. Идеята е да се даде приоритет на проекти, които да се изпълняват и извън територията на селските райони. А те никак не са малко. Това са земеделски стопанства, които са в територията на градски ареали, в областните центрове… Така че вярвам, че това ще стигне до много по-голям кръг от земеделци, които например могат да подменят своя автопарк, тъй като през последните години нямаха тази възможност…
Ще отпадне ли преференциалното подпомагане в т.нар. чувствителни сектори? /Б.а. Това са земеделските производители, които отглеждат плодове, зеленчуци и животни/. Трябва ли им допълнително подпомагане, за да станат те по-конкурентни, да се засилят като възможности за работа, имайки предвид, че преди бяха финансирани приоритетно големите стопанства на крупни производители?
От анализа, направен от Министерството на земеделието и храните, в последните години се дава приоритет на т.нар. чувствителни сектори. Идеята е и при тези предстоящи приеми тази подкрепа да бъде приоритетна – да им се даде възможност. Като цяло, това са по-дребни земеделски стопани и всяка помощ към тях ще е добре дошла. И понеже самото животновъдство е в колапс в момента, всяка допълнителна помощ ще даде на стопаните допълнителни сили да оцелеят, за да имат възможност да са конкурентно способни и да се реализират в максимална степен.
Съвети към стопаните?
Да помислят от какво имат нужда, да прецизират най-вече това, което ще им даде добавена стойност, да подходят към кандидатстването по тези проекти, съобразено с техните финансови възможности и максимално реалистично. Това ще им даде правилната заявка за изпълнение на дадения проект, за да може той да се реализира. Защото виждате, че ситуацията е динамична. За да може проектът да се изпълни, те трябва да имат финансовите възможности за изпълнение. А вече самото подпомагане и финансова помощ – тя ще бъде получена в следващ етап. Така че нека да се ориентират към нещата, които са жизнено важни за тях и биха им донесли допълнителна възможност да надградят своето стопанство, съобразено с техните нужди. Това е много важно за тях. И да следят кога започват приемите.
Запис на цялото интервю ще намерите на сайта на Дарик.